2/25/2012

siitnurgast ja sealtnurgast

Kõigepealt taimedest: Esimesed külvid on nüüdseks pikeeritud ja uhkes uues valguses sirgumas. Sellega seoses tuleb taaskord Erkkit kiita. Minu mõtted ja ideed saavad tänu temale suurepäraseks praktikaks vormistatud. Kasvavatel taimedel on ju vaja rohkem ruumi ja valgust. Sellega seoses sai laienduse keldris asuv taimelaud ja sisseostetud ning paigaldatud uued lambid (2 tk, kumbki  2 x 36 W (3350 luumenit per toru) nn külma-päevavalguse lampi. Põhimõtteliselt saab seda kasutada ka kõiksugu muude meisterdamiste ja tööde tegemiseks.
Suurepärane töökeskkond: uued lambid, uuskasutust leidnud senini kasutult seisnud töötasapinnad ja  kapiriiulid
Nii need esimesed taimed sirguvad

Luuderohulehine pelargoon Vodopad Leta (Pelargonium peltatum)

Tomat Hundreds and Thousands
Teiseks: kuidas elavad kassid? Päevade kaupa tegelevad mitte-midagi-tegemisega, et siis öösiti meid regulaarselt äratada. Pepe, kes oskab uksi lahti hüpata (hüppab lingi külge ja sisuliselt ronib selle peale ja vajutab nii ukse oma raskusega lahti), avab ukse ja Lo-Lo hakkab nagu vahimees edasi-tagasi mööda tuba ja   kui see tulemusi ei anna, siis ka mööda voodit marssima. Kui ärgatud, siis ärgatud ikka annad oma lemmikloomadele süüa. või lased nad hommikul  4.23 välja.
Teatavasti on kõige täiuslikum vorm kera. Pepe püüdleb täiuslikkuse poole

Guinessi rekordeid antakse välja kõikvõimalikes kategooriates. Lo-Lo harjutamas maailma kõige pikema kassi  tiitli võitmiseks
Last but not least: toiduga tuleb ikka vahel katsetusi teha. Seekord võtsin ette katsetada Fredi loomalihahautist. Kastmes kasutasin seekord Saku Dublinit, mis on tükkmaad mahedam, kui Porter. Lisaks sellele tegin kastme malmist hautamispotis ja lisasin peale porgandite ka kaalikat ja kõige lõpus (noh, tegelikult viimaseks pooltunniks) ka kartulid ja tegin selle kraami valmis ahjus. Esimene tund kaane alla ja viimane pooltund ilma kaaneta. Tulemus: liha ja eriti kaste olid suurepärased, porgand ja kaalikas olid head (nende oma maitse oli natukene kaotsi läinud) ja andsid sellist kena pajaroa lõhna ning kartulid olid üldiselt ok, mõned jämedamad viilud olid pisut kaledad. 


2/12/2012

aiaaastat alates

Millega üks aiaaasta algab? Eks ikka eelmisel aastal tehtud plaanidega ja tellitud seemnete ja sibulate-mugulatega. Kevadlilled on kõik juba ammu maha pandud ja nüüd ootan põnevusega, mis sellest kevadel saab. Oli ju eelmise aasta lõpp nii soe, et mitmed laugud, kobarhüatsindid ja ka nartsissid pistsid oma ninad mullast veidi enne jõuluaega välja. See võib tähendada, et kevadel on õisi oodatust vähem. Aga elame-näeme.

Esimesed seemned on külvatud:
22.01 - Luuderohulehine pelargoon (Pelargonium peltatum) - kirjade järgi erinevat värvi õitega. Seemneid oli 5 tükki, praeguseks on kõigil taimedel idulehed väljas ja ühel isegi päris leht juba ka.

12.02 - Kõrv-tinajuur (Plumbago auriculata) F1 ''Escapade White''. Seemneid oli kolm, ja taimed saab kujundada nii rippuvate okstega amplitaimeks, kui ka tüvivormiks. Taim on külmakartlik ja talvitub pluss-kraadidega, ehk siis tuleb ta talveks tuppa tuua. Kui kasvama läheb, siis saab ta endale rõdukoha.

12.02 - Kard-hõbepael ( Dichondra argentea) Smaragdisadu - kena rippuv üheaastane amplitaim. Eks ta kolib teiste omasugustega kokku. 

12.02 - Mehhiko vanikkuljus (Cobaea scandens), seemned said vati ja majapidamispaberi peale idanema pandud. Kirjelduste järgi on ta aeglase stardiga aga muidu kiirekasvuline liaan, mis suve teises pooles peaks kauneid ja suuri lillasid õisi näitama. Tema koht saab olema eesaia ja lõunakülje mõttelise joone  poolitaja.Toeks panen taimedele vana aiasõrestiku. Jupp sellest on ju ikka veel üle ja kõik mis kannab ja kannatab tuleb taaskasutusse panna.

12.02 - Nelk (Dianthus) Chianti. Mulle pole nelgid kunagi meeldinud, aga need on küll väga ilusad.

12.02 - Petuunia (Petunia) Double Duo Mix - eelmise suve vaprad õitsejad, sel aastal panen nad päikselimasse kohta. Eelmisel aastal kippusid taimed varjulisemates kohtades väljavenima ja kahvatuks jääma. 




12.02 - tomatid (Lycopersicon Esculentum) ülevalt alla: Hundreds and Thousands; Tumbling Tom  ja Vilma. Kõik kenad kirsisuurused, mida saab amplis või rõdukastis kasvatada. 

Taimekasvandus on seekord paigutatud keldrisse - töötuppa. Erkki tegi sinna töötasapinna ja riiulitega paraja püstiseismise-kõrguse laua, lausa baarileti :). Valgust annab säästulambiga laualamp, esialgu pole rohkem vaja, sest ainuke valguse tahtja on pelargoon. Edaspidi saab lampe juurde panna. Säästulampide valgus peaks teoreetiliselt sobima, aga eks see ole tulemustest näha.

Seekord siis selline ülevaade.